شما اینجا هستید
دین و اندیشه » جهاد با نفس رذائل اخلاقی را از بین می برد

به گزارش خبرنگار بیلبورد، آیت‌الله رضا رمضانی شامگاه سه شنبه در ویژه برنامه معنوی شب بیست و نهم ماه مبارک رمضان، با اشاره به اینکه ماه رمضان فرصتی برای ساختن روح و روان انسان‌ها است، اظهار کرد: اگر از این ماه مبارک خوب استفاده شود، در تلطیف روح انسان تأثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه در تعابیر مختلف به تاریکی‌های تهمت اشاره شده است، تصریح کرد: تهمت و دیگر رذیلت‌های اخلاقی، دل و وجود انسان را تاریک و نورانیت فطرت انسان را لکه‌دار می‌کند. رذیلت‌ها سبب عدم فهم و آگاهی انسان نسبت به معارف الهی می‌شود.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه انسان‌های مؤمن نسبت به فضیلت‌ها حریص هستند، بیان کرد: عفت، شجاعت، حکمت، امانت داری، صداقت و راستگوی جز فضائل بوده و باید این موارد را در خود محقق کنیم.

وی اضافه کرد: مؤمنان نسبت به رذیلت‌هایی از جمله دروغ، خیانت، بدزبانی تنفر دارند و باید تلاش شود این موارد در وجود انسان، ملکه نشود.

آیت‌الله رمضانی با تاکید بر اینکه جامعه‌ای که به رذیلت‌ها روی بیاورد، رشد نمی‌کند، افزود: وقتی فضیلت‌هایی شامل امانت‌داری، مسئولیت‌پذیری و خدمتگزاری در جامعه‌ای وجود داشته باشد، آن جامعه قطعاً رشد می‌کند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با بیان اینکه انسان باید فضیلت‌ها را در رفتار خود نشان دهد، گفت: گاهی افراد فقط به لفظ و زبان مسلمان هستند در حالی که باید حقیقت اسلام را در زندگی پیاده کنیم.

وی اضافه کرد: رفتار و کردار مسلمانی در افراد، سبب گرایش عموم مردم به اسلام می‌شود و از طرفی جامعه به لحاظ روحی و روانی رشد کرده و به سوی کمال، ترقی و تعالی حرکت می‌کند.

رذیلت‌ها مانع رشد معنوی انسان‌ها می‌شود

آیت‌الله رمضانی ادامه داد: از سوی دیگر، کسانی که تنها اسم اسلامی داشته و خود را مسلمان می‌دانند ولی رفتار مسلمانی از آنها بروز نمی‌کند، سبب دوری دیگران به اسلام شده و آثار نامطلوب اجتماعی را به دنبال دارد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه تهمت، مثل دیگر رذیلت‌ها، نورانیت قلب و فطرت را از بین می‌برد، تصریح کرد: رذیلت‌ها، فطرت آدمی را منکوب کرده و سبب جلوگیری از رشد معنوی انسان می‌شود.

وی به سرنوشت کسانی که مردان و زنان مؤمن را بدون آنکه گناهی کرده باشند، آزرده خاطر می‌کنند اشاره کرد و افزود: بر اساس آیات قرآن کریم، این اقدام، بهتان و گناه آشکاری است که ایجاد می‌شود و عامل آن باید سنگینی آن را بر دوش کشیده و در درگاه الهی پاسخگو باشد.

آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه روایات متعددی در رابطه با تهمت ذکر شده است، تصریح کرد: هر کس، خودش خطایی را مرتکب شود و بی گناهی را به آن خطا متهم کند، بار بهتان و گناه آشکاری را بر دوش کشیده است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با تاکید بر اینکه در روایت آمده، گناه بهتان زدن به آدم بی گناه، بزرگ‌تر از آسمان است، افزود: باید تلاش کنیم که این نوع رذیلت‌های اخلاقی را از خود دور کنیم.

وی با اشاره به اینکه کسانی که نماز می‌خوانند ولی از سوی دیگر بهتان و تهمت می‌زنند، ثوابی از عبادت خود نمی‌برند، اظهار کرد: بر اساس روایات، کسی که غیبت می‌کند، نماز و روزه‌اش تا چهل روز، قبول نمی‌شود.

ضرورت شناخت سیره عملی و علمی پیامبر گرامی اسلام

آیت‌الله رمضانی، تقوا را عامل دوری از رذائل اخلاقی دانست و گفت: کسی که به رذائل اخلاقی تن می‌دهد، چیزی از ثواب نماز و روزه‌اش باقی نمی‌گذارد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه انسان‌های خودشیفته که کار خیر خود را هر جا بیان می‌کنند، ثوابی نمی‌برند، تاکید کرد: ما باید رفتار خود را در مسائل فردی و اجتماعی اصلاح کنیم و اسلام را با رفتار خود معرفی کنیم.

وی اضافه کرد: ما باید سیره علمی و عملی پیامبر اکرم (ص) را شناخته و رفتارمان را با آیات و روایات و سیره ائمه معصومین (ع) منطبق کنیم.

آیت‌الله رمضانی به مفهوم ریاضت شرعی اشاره و تاکید کرد: ریاضت شرعی این است که انسان حرف خلاف واقع نزند، غیبت نکند، بهتان نزند و در مسیر زشتی‌ها قرار نگیرد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با بیان اینکه انسان در لحظه خلقت هیچکدام از رذائل اخلاقی را نداشته است، اضافه کرد: در طول زندگی می‌توان صفات رذیله‌ای که به انسان رسیده را از بین برد.

وی با تاکید بر اینکه جهاد با نفس می‌تواند رذائل اخلاقی را از بین ببرد، اذعان کرد: اراده و قدرتی که خداوند به انسان داده، امکان از بین بردن رذیلت‌های اخلاقی را به انسان می‌دهد.

بیلبورد خبری | جدیدترین اخبار ایران و جهان