شما اینجا هستید
بین الملل » الجزایری‌ها برای ریشه کنی فرهنگ فرانسوی به جهاد روی آورند

به گزارش خبرگزاری بیلبورد به نقل از القدس العربی، یک مقام الجزایری از علمای دینی این کشور خواست به منظور ریشه کن کردن بقایای فرهنگ فرانسه از این کشور به جهاد علمی روی بیاورند.

«ابوعبدالله غلام الله» رئیس شورای عالی اسلامی الجزایر وابسته به نهاد ریاست جمهوری این کشور طی مراسمی که توسط انجمن علمای مسلمان الجزایر به مناسبت نودمین سال تاسیس این انجمن برگزار شد، از نقش انجمن علمای الجزایر در امر مبارزه با تلاش برای از بین بردن هویت الجزایر در دوران استعمار فرانسه بین سال های ۱۸۳۰- تا ۱۹۶۲ میلادی تمجید کرد.

غلام الله گفت: الجزایر به فرزندانش که به خاطرش مبارزه می کنند و دوستش دارند، نیاز دارد تا کشور را از این سیطره استعماری که می خواهد خودش را تحمیل کند و هنوز هم خود را در فرهنگ محلی تحمیل می کند، برهاند.

وی افزود: علمای مسلمان الجزایر باید جهاد علمی و ملی را به منظور ریشه کن کردن بقایای فرهنگ فرانسوی ادامه دهند.

کارشناسان و مورخان می گویند که دلیل گسترش زبان فرانسوی در الجزایر به اجباری بودن آن در دوران استعمار و مبارزه با زبان عربی و همچنین تاخیر در اجرای قوانین عربی سازی دولت و آموزش پس از استقلال برمی گردد.

الجزایر یکی از بزرگترین کشورهای فرانسوی زبان است؛ به طوری که دیده بان زبان فرانسوی وابسته به سازمان بین المللی فرانکوفونی اعلام کرده است که ۳۰۰ میلیون نفر در جهان از جمله ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار الجزایری یعنی یک سوم این کشور عربی ۴۲ میلیون نفری به زبان فرانسوی سخن می گویند.

بیلبورد خبری | جدیدترین اخبار ایران و جهان