شما اینجا هستید
سلامت » آخرین آمار کووید ۱۹ در ایران| موج چهارم کرونا در غرب و مرکز کشور آغاز شده است + نقشه و جدول

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری بیلبورد،  نوروز ۱۴۰۰ درحالی از راه رسید که مسئولان بهداشت و درمان کشور همواره نسبت به اهمیت توجه به پروتکل‌های بهداشتی هشدار داده بودند تا دوباره همه‌گیری ویروس منحوس در کشورمان روند صعودی به خود نگیرد، اما بی‌توجهی هموطنان به این مهم و افزایش قابل توجه سفرهای نوروزی آنهم به نقاطی که دقیقا چند هفته قبل از سال جدید تازه به آرامش نسبی رسیده بودند دوباره مشکل آفرین شد و اکنون غرب و مرکز کشورمان درگیر موج تازه‌ای از همه‌گیری شده است.

در این زمینه روندصعودی تغییر رنگ شهرستان‌های ایران از نظر همه‌گیری کرونا به شرایط نارنجی و قرمز شاهد مثالی جدی در این زمینه است که هموطنان علی‌رغم تمام تاکیدهای انجام شده نسبت به تعویق سفرهای خود بی‌توجهی کرده و بار سفر بستند تا با آغوش باز به استقبال بیماری کرونا معضل حال حاضر دهکده جهانی بروند.

روند افزایشی تعداد موارد ابتلا به بیماری کرونا در مراکز درمانی بخصوص شهرستان‌های گردشگرپذیر طی هفته جاری بیانگر این نکته است که در این شهرستان‌ها حجم بالایی از تجمع ایجاد شده و در سایه کاهش توجه به پروتکل‌های بهداشتی ویروس منحوس یک به یک افراد را درگیر معضلی به نام کرونا کرده است و به قول معروف زنگ خطر را برای آغاز موج چهارم کرونا به صدا درآورده است.

وضعیت همه‌گیری کرونا در نیشابور نگران کننده است

به گزارش خبرگزاری بیلبورد از نیشابور، در این زمینه آمار ابتلا و بستری در شهرستان نیشابور رو به افزایش است و افزایش ترددها به این شهرستان در نوروز بنظر می‌رسد کار دست مسئولان بهداشت شهرستان داده است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور با اشاره به اینکه در آستانه خیز جدید کرونا هستیم اظهار داشت: در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت موج جدیدی از شیوع ویروس را خواهیم داشت.

از سوی دیگر حسینی دادستان نیشابور هم ضمن اشاره به ترددهای غیرضرور مردم در سطح شهر خواستار استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای کاهش این نوع ترددها شد.

وی همچنین با اشاره به مصوبه‌ قبلی ستاد کرونا در موضوع بازار پرندگان گفت: باید از خرید و فروش خارج از محدوده بازار به جد جلوگیری شود. در مدخل ورودی میدان طیور اغذیه فروشی با حداقل رعایت مسائل بهداشتی در حال ارائه خدمات به مردم است.

وی با اشاره به صنف ضایعاتی که در حال فعالیت در سطح شهر هستند گفت: انبارداری ضایعات جزء مشاغل مزاحم و تهدیدی علیه سلامت جامعه است.

حسینی گفت: وقت آن رسیده است که شهرداری از طریق کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها تکلیف ضایعاتی‌ها را به عنوان مشاغل مزاحم، روشن کنند.

وی اضافه کرد: از شبکه سلامت و اتاق اصناف انتظار داریم برای مواجهه با این دست اصناف که بعضاً فاقد پروانه کسب هم هستند کاری کنند. در حالی که بعضی از این‌ها پروانه کسب هم دارند و این مایه تعجب و نگرانی است که چنین صنفی که ضایعات را جمع می‌کند در دل مناطق مسکونی با اجازه و مجوز رسمی در حال فعالیت است.

علیرضا قامتی، فرماندار نیشابور هم ضمن اشاره به گذشت یکسال از شیوع ویروس و کسب تجربیات خوب در این زمینه گفت: این یکسال برای مقابله با این مخاطره کافی است. اکنون وقت آنست که با توجه یه نقاط قوت و ضعف برنامه‌ها بسته پیشنهادی ارائه داد تا برای اجرای مراسم مختلف با تعیین وظایف دستگاه‌ها نظارت دقیق‌تری را نیز انجام داد.

قامتی ضمن اشاره به اینکه از میان ۸۹ درصد مبتلایان به این ویروس، ۶۷ درصد ابتلا مربوط به دورهمی‌ها، مجالس ترحیم با ۱۶ درصد و سفر با ۱۳درصد بیشترین موارد ابتلا را داشته‌اند گفت: اگر برای همین سه مورد برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم می‌توان تعداد ابتلا را مدیریت کرد.

وی گفت: از ۱۷ اسفند تا ۲ فروردین فوتی نداشتیم. اما از دوم فروردین ماه تا امروز دهم فروردین، ۶ نفر فوتی داشته‌ایم. این یعنی آمار فوتی‌ها و بستری‌های ما در حال افزایش است و از همه مهمتر آمار مثبت کرونای ما افزایش پیدا کرده است. یعنی از حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد به ۵۰ درصد یعنی تقریبا سه برابر مثبت کرونا و در نتیجه افزایش بستری و در نتیجه افزایش ابتلا و بستری در بخش آی‌سی‌یو و در نتیجه فوتی‌ها است.

وی در پایان گفت: در روز سیزدهم فروردین کلیه تفرجگاه‌ها، بوستان‌ها و مراکز تفریحی تعطیل است.

روزهای سیاه کرونایی در هرمزگان از راه می‌رسد

به گزارش خبرگزاری بیلبورد از  بندرعباس،  با اعلام دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان شمار مبتلایان به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در استان به ۴۹۸ نفر رسید و از این پس با توجه به مثبت شدن اکثرا موارد به کرونای انگلیسی، آمار جداگانه کرونای عادی و کرونای انگلیسی اعلام نخواهد شد.

در همین حال آمار مبتلایان به کرونای انگلیسی در ۱۰ روز گذشته به دو برابر افزایش یافته است و تعداد بستری‌ها و بیماران با وضعیت وخیم نیز رشد داشته است. تاجایی که با اعلام دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان آخرین آمار مبتلایان به نوع جهش یافته انگلیسی به ۴۹۸ نفر رسیده است که ۴ نفر در شهرستان‌های بندرعباس، بندرلنگه،بندرخمیر و قشم جان خود را بر اثر این ویروس از دست داده‌اند، البته در سه روز گذشته کاهش آمار مبتلایان گزارش شده اما با توجه به همه گیری وسیع این نوع از ویروس می‌توان منتظر روزهای سخت بیماری کرونا در هرمزگان بود.

بندرعباس با ۱۷۲ مبتلا در صدر شهرستان‌های پر خطر استان قرار دارد و پس از آن بندرلنگه با ۸۶ نفر، بندرخمیر با ۶۰، قشم با ۴۹، میناب ۳۵، پارسیان و رودان هر شهرستان ۲۴ مورد، حاجی‌آباد ۲۳ مورد، کیش ۱۶ مورد، جاسک ۵ مورد و نهایتا بستک نیز ۴ مورد مبتلا را ثبت کرده‌اند.

در روزهای گذشته در رنگ‌بندی شهرستان‌ها تنها شهرستان با وضعیت نارنجی استان هرمزگان شهرستان بندرخمیر بود و ستاد ملی مبارزه با کرونا با توجه به شاخص‌های مورد استفاده تغییر رنگ در سایر شهرستان‌های هرمزگان را اعلام نکرد.

اما روز گذشته با وخیم‌تر شدن اوضاع کرونایی شهر بندرعباس، این شهرستان نیز تغییر وضعیت داد و هم اکنون با اعلام ستاد کرونای کشوری بندرعباس در وضعیت نارنجی به سر می‌برد.

این تغییر رنگ و وضعیت مورد انتقاد بسیاری از اهالی رسانه و کادر درمانی قرار گرفت چرا که باید وضعیت بندرعباس و چند شهرستان دیگر که بیم افزایش موارد کرونای انگلیسی و آغاز بحران کرونا در آنها می‌رفت با توجه به تعطیلات نوروزی و افزایش حجم سفرها و دورهمی‌ها را در پی داشت زودتر به رنگ نارنجی تغییر می‌کرد اما این مهم اتفاق نیوفتاد تا در آستانه بحرانی شدن اوضاع علاج بعد از واقعه شود.

نکته قابل تامل وضعیت سخت بیماری کرونا در شهرستان بندرلنگه است، به نحوی که سرپرست شبکه بهداشت و درمان این شهرستان از خیزش وسیع کرونای انگلیسی در بندرلنگه خبرداده و هشدار داده بود.

دکتر سالمی، سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بندرلنگه در این خصوص گفت: بررسی آمارها نشان می‌دهد که تعداد موارد بستری در بیمارستان و همینطور موارد مثبت سرپایی در مقایسه با هفته پایانی اسفندماه سال گذشته، تا سه برابر افزایش داشته است.

وی افزود: بیشتر افرادی که مبتلا شده‌اند، سابقه حضور در مراسم عروسی، دید و بازدیدها و دورهمی‌های خانوادگی و همینطور سابقه مسافرت به مناطق پرخطر داشته‌اند.

دکتر سالمی تصریح کرد: حضور میهمان یا مسافر از شهرهای پرخطر کشور در این شهرستان، از موضوعات مهم دیگری است که خانواده‌ها باید به آن توجه داشته باشند و پذیرش میهمان از اینگونه مناطق را در منزل محدود کنند.

وی یادآور شد: در صورت بی توجهی به توصیه‌های صادر شده، شدت گرفتن بیماری و ورود به پیک جدید آن دور از ذهن نیست.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بندرلنگه ادامه داد: از همه شهروندان تقاضا می‌شود با عمل ‌به توصیه‌های بهداشتی، به خصوص استفاده از ماسک و توجه به بهداشت دست، یاری رسان کادر بهداشت و درمان باشند و سلامتی را به عزیزان خود هدیه دهند.

از سوی دیگر سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با بیلبورد اعلام کرد که از این پس آمار جداگانه مبتلایان به کرونای عادی و انگلیسی اعلام نخواهد شد و تمام آمار به صورت ادغام شده اعلام می‌شود.

وی افزود: این تصمیم با توجه به مثبت شدن اکثر موارد تست‌های کرونا به نوع جهش یافته انگلیسی گرفته شده به نحوی که درحال حاضر تمامی تست‌های اخذ شده حکایت از آن دارد که افراد به نوع جهش یافته انگلیسی مبتلا هستند.

به گزارش بیلبورد، با این وضعیت باید منتظر روزهای سخت کرونایی در هرمزگان بود و کادر درمانی از الان باید خود را برای روزهای سیاه آماده کنند.

انتهای پیام /ی

بیلبورد خبری | جدیدترین اخبار ایران و جهان